فرمانداری شهرستان سلسله
اخبار
1397/11/17
فرماندار سلسله: درختان كهن گردوي كهمان ثبت ملي شوند فرماندار سلسله: درختان كهن گردوي كهمان ثبت ملي شوند

فرماندار سلسله گفت: بسياري از درختان گردوي كهمان عمر چندصد ساله دارند و لازم است كه در راستاي رونق صنعت توريسم و گردشگري شهرستان اين درختان كهن ثبت ملي شوند.


به گزارش روابط عمومي فرمانداري سلسله،آقاي خسروي در ديدار با مديركل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري لرستان در دفتر فرماندار، با اشاره به موزه مردم شناسي قوم لك قلعه مظفري شهرستان و تاكيد بر لزوم آزادسازي حريم قلعه، اظهار داشت: با توجه به در پيش بودن ايام نوروز و بازديدهاي فراواني كه اين قلعه در ايام گردشگري دارد، مي طلبد كه اقدامات لازم درخصوص تكميل و بهره برداري از موزه مردم شناسي آن تا قبل از فرارسيدن ايام نوروز انديشيده شود.
وي با اشاره به لزوم اجراي طرح مطالعاتي مناطق نمونه گردشگري در راستاي رشد و توسعه صنعت گردشگري و ايجاد اشتغالي پايدار براي جوانان افزود: مناطق نمونه گردشگري شهرستان خصوصا منطقه كهمان همواره در فصول مختلف سال پذيراي گردشگران بسياري از سراسر استان و كشور هستند كه اين امر ضرورت ايجاد زيرساخت هاي گردشگري را براي رفاه گردشگران در شهرستان بيشتر مي كند.
خسروي همچنين با اشاره به درختان بلوط مازوي منطقه قلايي خاطرنشان كرد: وجود درختان بلوط مازو قابليت منحصر به فردي است كه نظير آن در هيچكدام از شهرستان هاي استان و كشور بجز مناطقي از سردشت كرمانشاه و كردستان ديده نمي شود و مي طلبد كه درختان كهنسال مازوي اين منطقه نيز ثبت ملي شوند.
فرماندار سلسله با اشاره به برگزاري مراسم "فال چل سرو" در شهرستان، افزود: فال چل سرو از جمله آيين هاي كم نظيري است كه ثبت آن در فهرست آثار شفاهي كشور به منظور حفظ و انتقال آن به آيندگان يكي از اقدامات ارزشمندي بود كه از سوي سازمان ميراث فرهنگي صورت گرفت.
مديركل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري لرستان نيز در اين ديدار با اشاره به قابليت هاي فراوان سلسله در زمينه گردشگري، اظهار داشت: موزه مردم شناسي قوم لك قلعه مظفري نيازمند 2 ميليارد ريال اعتبار براي تجهيز محتوايي است كه با جابجايي اعتبار طرح مطالعاتي سراب زز، تا قبل از فرارسيدن نوروز آن را تكميل به بهره برداري خواهيم رساند.
سيد امين قاسمي با اشاره به تپه باستاني گريران، عنوان كرد: با توجه به نزديك شدن به ايام گردشگري، نورافشاني تپه گريران نيز در راستاي حفاظت و حراست از اين سايت ارزشمند تاريخي و زيبا سازي آن در دستور كار قرار خواهد گرفت.
وي با اشاره به اجراي طرح مطالعاتي سراب زز، خاطرنشان كرد: اگر اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان زمين لازم براي اجراي طرح مطالعاتي اين سراب را از زمين هاي ملي در اختيار ميراث فرهنگي شهرستان قرار دهد، ساماندهي اين سراب نيز آغاز خواهد شد.
قاسمي با اشاره به اينكه استان لرستان دو ثبت جهاني دارد، تصريح كرد: در صورت تخليه سپاه، تا سال 2019 قلعه تاريخي فلك الافلاك و پل هاي تاريخي نيز تا سال 2021 ثبت جهاني مي شوند.
مديركل ميراث فرهنگي لرستان با اشاره به اينكه پلهاي تاريخي و دره خرم آباد در ثبت موقت هستند، افزود: استان لرستان تنها استاني است در كشور كه بيش از يكصد پل تاريخي دارد.

 
 
 
 
 
19
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal