فرمانداری شهرستان سلسله
اخبار فرمانداری و بخشداری ها
1397/08/09
فرماندار سلسله: بيشتر توليدات كشاورزي سلسله به دلايل نبود صنايع جانبي در شهرستان خام فروشي مي شوند فرماندار سلسله: بيشتر توليدات كشاورزي سلسله به دلايل نبود صنايع جانبي در شهرستان خام فروشي مي شوند

به گزارش روابط عمومي فرمانداري سلسله، آقاي خسروي در جلسه بررسي وضعيت طرح هاي جهاد كشاورزي سلسله در سالن جلسات جهاد كشاورزي شهرستان اظهار داشت: كشاورزي و گردشگري از مهمترين قابليت هاي شهرستان سلسله هستند.

وي با اشاره به استفاده از روش هاي سنتي در بخش كشاورزي شهرستان، افزود: انتظار مي رود به منظور تغيير ديدگاه و نگاه از كشاورزي سنتي و معيشتي به سمت كشاورزي مدرن و پيشرفته بدون توجه به مقياس زمين هاي كشاورزي پيش برويم.

فرماندار سلسله با تاكيد بر حركت به سمت ايجاد صنايع جانبي مرتبط با بخش كشاورزي، عنوان كرد: يكي از ضعف هاي عمده شهرستان اين است كه اكثر محصولات كشاورزي به صورت گسترده در تمامي زيربخش ها خام فروشي مي شود و اين مشكلي نيست كه تنها مختص شهرستان سلسله باشد بلكه مشكلي است كه اكثر شهرهاي غرب كشور با آن مواجه هستند.

خسروي با تاكيد بر ايجاد زنجيره ارزش و ارزش افزوده در بخش كشاورزي شهرستان، خاطرنشان كرد: نگاه دولتي به موضوعات نمي تواند برطرف كننده همه مشكلات باشد بلكه بايد با ايجاد ذوق و علاقه در بخش كشاورزي ضمن ايجاد نوآوري به نتايج ملموسي در زندگي و معيشت مردم دست يابيم.

نماينده عالي دولت در شهرستان سلسله با تاكيد بر ارتباط كارشناسان جهاد كشاورزي با بخشداران شهرستان به منظور تسطيح موانع و مشكلات پيش رو، افزود: جهاد كشاورزي بايد با همكاري منابع طبيعي ضمن حفاظت از گونه هاي ميراثي ارزشمند همچون موسير به معيشت مردم كمك نمايد.

وي با تاكيد بر ايجاد نگاه متفاوت در بخش كشاورزي، عنوان كرد: بايد اين نگاه نو به بخش كشاورزي و دامداري شهرستان تزريق شود تا هم درآمد خانوارها افزايش يابد و هم شاهد افزايش توليدات بخش كشاورزي باشيم.

خسروي با تاكيد بر اينكه بايد از داشته هايمان حداكثر ايجاد داشته و ارزش افزوده داشته باشيم، تصريح كرد: در اين راستا بايد مشخص شود كه اعتبارات جهاد كشاورزي در سال جاري در چه سرفصل هايي و به چه ميزان هزينه شده است، اگر بخش هايي نتوانسته باشند از اعتبارات تخصيص يافته خود استفاده نمايند بودجه آن بخش ها در اعتبارات سال بعد حذف مي شود.

وي افزود: بايد تلاش كنيم كه بودجه جهاد كشاورزي به عنوان يكي از نهادهاي مهم شهرستان در سال بعد افزايش يابد تا به حداكثر بهره وري در اين بخش دست پيدا كنيم.

در ادامه رئيس جهاد كشاورزي سلسله نيز با بيان اينكه حدود 80 درصد مردم شهرستان سلسله در بخش كشاورزي فعاليت مي كنند، اظهار داشت: سال گذشته شهرستان سلسله به عنوان پايلوت مبارزه با سن در استان لرستان انتخاب شد كه در اين راستا با تلاش كارشناسان مربوطه و شناسايي نقاط كانون سن و انجام عمليات سمپاشي با توجه به مرغوبيت گندم برداشت شده شهرستان، براي توليد آرد به كارخانجات آرد لرستان ارسال گرديد.

رضا سوخته زاري با اشاره به برداشت بيش از 28 هزار تن گندم در سال زراعي جاري، افزود: تشكيل تعاوني هاي گردوكاران و زعفران كاران شهرستان از مهمترين كارهايي بوده كه امسال در راستاي برندسازي اين ظرفيت هاي مهم در بخش كشاورزي شهرستان صورت گرفته است.

وي با اشاره به انجام 40 هكتار عمليات توسعه باغات در اراضي شيب دار شهرستان، عنوان كرد: امسال نيز 100 هكتار سهميه به شهرستان سلسله تعلق گرفته است كه تلاش مي شود مناطق قلايي و بسطام در اولويت باشند.

سوخته زاري با اشاره به اجراي طرح اصلاح نژاد دام سنگين سمينتال در شهرستان، خاطرنشان كرد: به زودي شهرستان سلسله مي تواند به يكي از صادركنندگان نژاد سمينتال تبديل شود.

وي با اشاره به طرح اصلاح نژاد دام سبك و پايلوت بودن شهرستان سلسله در اين زمينه، تصريح كرد: در اين طرح مناطق قلايي و بسطام براي اصلاح نژاد دام سبك انتخاب شده اند و در اين راستا بايد دام اصلاح شده وارد كنيم تا كارآيي و بهره وري در اين بخش افزايش يابد.

رئيس جهاد كشاورزي سلسله با اشاره به اجراي طرح ستاد تنظيم بازار، تصريح كرد: اين طرح كه به همت فرماندار شهرستان اجرا شده به جرات مي توان گفت در شش سال گذشته در شهرستان بي سابقه بوده و خوشبتانه با توجه به رصدهاي صورت گرفته در حال حاضر بازار شهرستان سلسله در وضعيت ثبات و آرامش قرار دارد. 

در اين جلسه كارشناسان جهاد كشاورزي گزارشي از ميزان اعتبارات تخصيص يافته به هر بخش و چگونگي صرف آن را به فرماندار ارائه دادند.

 
 
 

 

تعداد بازدید : 18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal