فرمانداری شهرستان سلسله
اخبار
1398/06/11
فرماندار سلسله: كتابخانه عمومي شهرستان مجهز به كتابهاي به روز شود فرماندار سلسله: كتابخانه عمومي شهرستان مجهز به كتابهاي به روز شود

فرماندار سلسله گفت: انتظار مي رود نهادكتابخانه هاي عمومي تزريق كتاب هاي جديدي است كه نگاه نو به جامعه تزريق مي كند را در دستور كار قرار دهد.

 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري سلسله، آقاي شريف خسروي در جلسه انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان در سالن جلسات فرمانداري، با تاكيد بر لزوم افزايش سرانه و عمق مطالعه در جامعه، اظهار داشت: اكنون بيشتر مطالعه ها به نسل جوان اختصاص يافته كه آن هم مربوط به مسئله كنكور است.

وي با اشاره به تحولات عصر كنوني و تحول در افكار و خواسته هاي افراد جامعه، خاطرنشان كرد: با توجه به اين تغييرات بايد مصرف فرهنگي خود را بر اساس تغيير طبقه اجتماعي افراد بازتعريف كنيم.

خسروي با تاكيد بر تربيت همه جانبه جامعه در زمينه هاي مختلف اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي، افزود: اين امر خارج از بسترهاي فرهنگي اتفاق نخواهد افتاد، انتظار ما از كتابخانه هاي عمومي تزريق كتاب هاي جديدي است كه نگاه نو به جامعه تزريق كند.

وي با اشاره به سرانه مطالعه پايين در جامعه، افزود: اين موضوع يك آسيب جدي است و آنچه باعث تشديد اين آسيب شده شبكه هاي مجازي است كه جاي مطالعه عميق و هدفمند را گرفته اند و دانش بدون كاربرد و فاقد محتوايي را دارند به جامعه تحميل مي كنند و چون عموم مردم به دنبال كشف راستي مطالب منتشر شده نيستند آسيب هاي اين شبكه ها در كنار فرصتهايي كه ايجاد مي كنند پي در پي در حال افزايش است.

خسروي با اشاره به علل عقب ماندگي فرهنگي، ادامه داد: وقتي سرعت ابزار بالاتر از سرعت تحول در افراد باشد دچار عقب ماندگي فرهنگي مي شويم كه مقام معظم رهبري در اين حوزه بحث شبيخون فرهنگي را مطرح نمودند و هشدار جدي دادند.

فرماندار سلسله افزود: از جمله رفتارهايي كه مسير را براي شبيخون فرهنگي هموار مي كند مجهز نبودن به دانايي است، انسانهاي دانا سنجيده تر صحبت مي كنند، زود قضاوت نمي كنند و به راحتي اتهام نمي بندند، متاسفانه الان فضاي فرهنگي جامعه در مسيري است كه توهم دانايي و دانستن را بر جامعه حاكم كرده و اين توهم دانايي باعث شده كه ما در عرصه اظهار نظر عميق اظهار نظر نكنيم و در عرصه تصميم گيري تصميم هاي عجولانه اي بگيريم.

وي ادامه داد: يكي از آسيب هايي كه ناشي از كمبود مطالعه واقعي و هدفمند در جامعه است، خودمحور بودن در جامعه است بگونه اي كه به راحتي باعث شده در هر جايگاهي كه قرار داريم براحتي اظهار نظر و قضاوت كنيم، اظهارنظرهايي كه گاه دانش آن را نداريم باعث مي شود كه فضاي همدلي كه بايد شكل بگيرد به علت كمبود مطالعه و ورود شبكه هاي مجازي از بين برود و منجر به ايجاد مشكل شود.

فرماندار سلسله با تاكيد بر لزوم كنترل اين آسيبها و پيدا كردن راهي براي رفع اين مشكلات، عنوان كرد: بايد مطالعات فرهنگي جامعي داشت، متاسفانه نهاد كتابخانه هاي عمومي، كتابهاي خود را به روز نكرده است.

مدير كتابخانه هاي عمومي سلسله نيز با اشاره به وجود 2 هزار و 445 نفر عضو در تنها كتابخانه عمومي شهرستان، گفت: بيش از 28 هزار نسخه كتاب در عناوين مختلف وجود دارد كه اعضاي كتابخانه از آنها استفاده مي كنند.

 
 
 
 
 
 

 

تعداد بازدید : 15
Powered by DorsaPortal